© 2019 by MassIFF    

MassIFF is a 501(c) non-profit organization

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

The 2014 Winners & Nominees

Best Feature:

nominees:

Consideration, Reflections of Maya Rose, The Yank,

The Boss Wants a Happy Ending, A Standing Still

winner: Scott Ballard - A Standing Still 

 

Best Short:

nominees: 

Nuit Beton, The Hero Pose, Crystal, The Demon Deep in Oklahoma, Waging War,Thirteen Blue, One Bedroom, Butterfly Fluttering

winner: Roman Kayumov - Butterfly Fluttering 

 

Best Doc:

nominees: 

Chair fit for an Angel, Oracles of Pennsylvania Avenue, Earth Water Woman

winner: Raymond Saint-Jean - A Chair Fit For An Angel 

 

Best Actor Feature:

nominees: 

Tolga Cevik - The Boss Wants a Happy Ending, Max Gail - The Frontier,

Jon Ryan - Having Fun Up There

winner: Max Gail - The Frontier

 

Best Actor Short:

nominees: 

Nathan Willcocks -Nuit Beton,  Chaske Spencer -The Hero Pose, Adnan Abu Al-Shamat - A Spring Has Passed, Gianfranco Boattini -Closed Box, Justin Beahm - Silk

winner: Gianfranco Boattini - Closed Box

 

Best Actress Feature:

nominees: 

Alma S. Grey -Reflections of Maya Rose, Claire Richards -Consideration, 

Last Days of Ibiza

winner: Claire Richards - Consideration 

 

Best Actress Short:

nominees: 

Kate Stephen -Crystal, Shannon Beeby -The Demon Deep in Oklahoma, Shannon McLemore -One Bedroom, Emamanuela Sfrydi -Thirteen Blue, Vera Sapozhnikova and Ksenia Grekova - Butterfly Fluttering, Elle Alexander - Silk

winner: Shannon Beeby - The Demon Deep in Oklahoma 

 

Cinematography: 

nominees: 

Nuit Beton ,  A Chair Fit For an Angel - Jean-Francois Lord, Closed Box, The Blue Train, Waging War, Thirteen Blue, Armed Defense, A Standing Still

winner: Scott Ballard - A Standing Still

 

Editing:

nominees: 

Seawolf, Nuit Beton, Waging War, Silk, Oracles of Pennsylvania Avenue, The Blue Train, Butterfly Fluttering, Crystal. 

winner: Roman Kayumov - Butterfly Fluttering

 

Directing Feature:

nominees: V. Prasad -Consideration, Alexandra Wedenig -Reflections of Maya Rose,

Tim Wilkerson - Oracles of Pennsylvania Avenue

winners:

Timothy Wilkerson - The Oracles of Pennsylvania Avenue

V. Prasad - Consideration

 

Directing Short: 

nominees: 

Noe Weil -Nuit beton, Chell Stephen -Crystal, Mischa Jakupcak - the Hero Pose, Lance R. Marshall - The Demon Deep in Oklahoma, Jacquelyn Lentzou - Thirteen Blue, Lea Forest and Pablo Nicomedes (as Cosme Castro)  -Waging War, Roman Kayumov -Butterfly Fluttering

winner: Roman Kayumov - Butterfly Fluttering 

 

Writing: 

nominees: 

Nuit Beton, Reflections of Maya Rose, Alex Gulyachik - Butterfly Fluttering, Sean Lackey - The Yank, Geoff Tarulli and Frankie Frain - Having Fun Up There, Amy R. Butler and V. Prasad - Consideration, Chell Stephen - Crystal, Jacquelyn Lentzou - Thirteen Blue

winner: Frankie Frain & Geoff Tarulli - Having Fun Up 

 

New England Film:

nominees: 

Dark Roast, Having Fun Up There,

Moving Stone, Right There, Raising Matty Christian

winner: Frankie Frain - Having Fun Up There

 

Best Feature Screenplay:

nominees: 

"Showing" by Ron Furlong, "Frost on the Pumpkin" by Philip Sedgwick, "Slack Tide" by David Willis, "Outboard" by Karen Slade

winner: Ron Furlong - Showing

runner up: Phillip Sedgwick -Frost on the Pumpkin

 

Best Short Screenplay:

nominees: 

"Pelham Bay Park" by John Burdeaux. "Connection" by Paul DeWolf, "A Duck in the Ocean" by Amin Shaikh, "Elevationism" by Vasilios Asimakos, "Ashore" by Chris Hallock

winner: John Burdeaux - Pelham Park Bay

runner up: Chris Hallock - Ashore

 

Special Jury Award

Mary Horan - Irlanda Elizabeth